Blog Post

لزوم کاهش قیمت و افزایش کیفیت داروهای تولید داخلرییس سازمان غذا و دارو بر لزوم کاهش قیمت و همچنین افزایش کیفیت داروهای تولید داخل تاکید کرد و گفت: در حال حاضر قیمت تمام شده دارو در کشور کمی بالاست و در عین حال بخش زیادی از ظرفیت تولید دارو در کشور نیز خالی مانده است.

به گزارش کیدز، دکتر غلامرضا اصغری در دیدار نوروزی وزیر بهداشت با کارکنان سازمان غذا و دارو با بیان اینکه بخشی از بدهی‌هایی که به شرکت‌های دارویی و تجهیزاتی داشتیم، پرداخت شده است، ‌گفت: یکی از شاخص‌های مهم موفقیت طرح تحول سلامت به عنوان بزرگترین طرح رفاهی – اجتماعی دولت، تامین دارو و تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها است؛ به طوریکه اگر در طی این مدت کمبودی در این حوزه‌ها حاصل می‌شد همت همه همکاران ما این بود که این کمبود را برای بیماران برطرف کنند و هدف طرح تحول سلامت مبنی بر عدم ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان علی رغم مشکلات متعدد مالی ادامه یابد.

وی با تشکر از صبوری شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی با وجود تعویق در پرداخت مطالبات‌شان، گفت: امیدوارم در سال ۹۷ با همکاری همه همکاران در سازمان غذا و دارو و سایر معاونت‌های وزارت بهداشت بتوانیم خدمات بهتری را در عرصه سلامت ارائه دهیم و شرایط روان‌تری برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی که اولین هدف ما در این حوزه است را انجام داده و با تداوم طرح تحول و تامین دارو و تجهیزات رضایت و دعای مردم را پشت سرمان داشته باشیم.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: هدف اول ما در سال ۹۷ تامین مناسب دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز مردم است و هدف دیگرمان ارتقای کیفیت دارو و بالا بردن GMP شرکت‌های تولید کننده دارو در کشور است. در این زمینه کمیته‌ای تشکیل شده تا تمام شرکت‌های دارویی را از نظر GMP بررسی و آنهایی که برترند را تشویق کرده و به شرکت‌هایی که از این نظر مشکلاتی دارند، تذکر دهیم. همچنین تلاش می‌کنیم با ارائه آموزش در جهت ارتقای کیفیت داروی تولید داخل حرکت کنیم.

اصغری با بیان اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری سال حمایت از تولید کالای ایرانی نام گرفته است، گفت: از گذشته هم در حوزه غذا و دارو به این موضوع توجه شده بود؛ به طوریکه محدودیت‌هایی برای واردات اعمال شده و بخش اعظم بازار دارو و تجهیزات پزشکی به تولید داخل اختصاص داده شده بود. بنابراین در سال جدید نیز این سیاست‌ها ادامه پیدا می‌کنند. در عین حال ارتقای کیفیت و کاهش قیمت تمام شده داروی تولید داخل نیز مد نظرمان است؛ به طوریکه قیمت به گونه‌ای باشد که برای مردم و بیمه‌ها قابل تامین باشد.

وی تاکید کرد:‌ امیدوارم بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم که قیمت تمام شده داروی تولید داخل کمتر شود و بتوانیم در کشور از آن استفاده کنیم. در حال حاضر قیمت تمام شده کمی بالاست و بخش زیادی از ظرفیت تولید دارو در کشور خالی مانده است.

به گزارش کیدز، در ادامه این مراسم دکتر رضا مسائلی – مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در سال جدید اتفاقات مبارکی در حوزه تجهیزات پزشکی رخ خواهد داد، گفت: حوزه تجهیزات پزشکی بسیار وسیع است؛ به طوریکه ۲۲۰۰ شرکت تجهیزات پزشکی، ۵۵۰۰ نماینده کمپانی تجهیزات پزشکی و ۱۰۰۰ تولید کننده تجهیزات پزشکی در کشور فعالیت می‌کنند. بنابراین نیازمند توجه بیشتر به این حوزه هستیم و با تدبیر وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو توانسته‌ایم قدم‌های خوبی را در این حوزه برداریم.

وی با اشاره به لزوم حمایت از تجهیزات پزشکی تولید داخل گفت: کلیه دستورالعمل‌ها و آئین‌نامه‌های مربوط به این حوزه را بازنگری کردیم و در ۲۹ اسفند سال گذشته پیش نویس آن را منتشر کردیم و تا آخر فروردین ماه این دستورالعمل‌ها مورد بازنگری قرار می‌گیرند. در این زمینه مهم‌ترین راهبردمان افزایش تولید داخل و حمایت از صادرات است و یکی از اهداف‌مان صادرات ۲۴۰ میلیون دلاری تجهیزات پزشکی است؛ یعنی رشد ۱۰ برابری که این موضوع در دستور کار قرار گرفته است.

انتهای پیام

About 4kidz

Related Posts